четверг, 13 декабря 2018 г.

Вандалізм на центральній площі м.Буча

 Свастика – символ «добра» чи «нацизму»?
У центрі нашого міста ми можемо побачити прояв чийогось «самовираження». Окрім того, що це вандалізм, намалювати такий символ було надзвичайно не коректно по відношенню щодо нашої держави, у зв’язку з подіями минулого століття. Навряд чи, малюючи свастику, «художник» зміг би пояснити свій намір ветерану другої світової війни. Великий сумнів, що хоча б 10% людей які проходять повз цей малюнок – вважають свастику символом «добра», у більшості ж, виникають зовсім інші асоціації.
 Взагалі, свастика – це стародавній символ у вигляді рівного хреста із загнутими на 90° ліворуч або праворуч кінцями, що трапляється в багатьох культурах. Назва походить від слів «добре» і «буття», ще на стародавній індійській мові. У слов'ян звучить як побажання «щасти». Цей символ дуже поширений і найчастіше пов'язаний з Сонцем.

Цікаво знати, що свастика за походженням є більш європейським символом. Археологічні знахідки давно довели античність цього символу. Свастику використовували давні греки, кельти і англосакси, індуси, а деякі найдавніші зразки були знайдені в Східній Європі, від Балтики до Балкан.
В Україні зустрічається в багатьох археологічних культурах, у тому числі трипільській, і використовувалась у гербах давніх українських шляхетських родин. Також бачимо в народних орнаментах Росії, банкнотах Тимчасового Уряду і т.д.
Свастика залишається позитивним символом добробуту і щастя у країнах Сходу — Індії, Китаї, Японії, але у Європейських країнах цей символ викликає дуже неприємні асоціації, історично пов’язані з кривавою Другою Світовою війною.                                                               
Значення свастики змінилося назавжди, після того, як нацисти отримали контроль над Німеччиною. Зображувана на прапорі, а також на передвиборних плакатах, нарукавних пов'язках, медалях і емблемах військових і інших організацій, свастика стала найбільш впізнаваним символом нацистської пропаганди. У книзі «Моя боротьба» Гітлер стверджував, що заклав у свастику символ переваги арійської раси. Поступово, всі почали забувати її справжнє значення, а починаючи з 1933 року свастика у людей асоціювалася виключно з нацизмом.

"Гакенкройц" ("кривий хрест") – чорна свастика з кінцями, загнутими під прямим кутом, у контрастному білому колі і на червоному тлі – став найненависнішим символом ХХ століття, нерозривно пов’язаним з жахіттями Третього рейху.
«Свастика – це символ страху, пригноблення та винищення. Це символ, який ми ніколи не зможемо змінити. – свідчить один з євреїв, що пережив голокост. – Якщо вони малювали свастику на могилах чи синагогах – від цього досі страшно. Це ніколи не мусить повторитися».
У Німеччині, свастика була заборонена відразу після війни. У 2007 Німеччина виступила з ініціативою заборонити цей символ по всьому ЄС, але безуспішно.
Символіка, що раніше означала добробут та світло – зараз сприймається зовсім по іншому, історія змінила значення свастики для багатьох людей, тож необхідно бути обачливими, бажаючи зобразити цей знак де-небудь, але й маємо пам’ятати, що свастика від самого початку означала «добробут» та «рух життя».

Комментариев нет:

Отправить комментарий